تور ترکمن صحرا


  •    نام آگهی دهنده: ماهبان تور
  •    وب سایت: www.mahbantour.com
  •    استان: تهران
  •    شهر: تهران
  •    محله: بهشتی
  تور ترکمن صحراتور ترکمن صحرا

  تور ترکمن صحرا


  mahbantour.com/destination/turkmen-sahra
  معرفی شهر تور ترکمن صحرا تا خالدنبی
  نگاهی اجمالی به تور ترکمن صحرا تا خالدنبی و دیدنی های تور ترکمن صحرا تا خالدنبی
  استان گلستان از در طول تاریخ و تا قرن هفتم هجری به نام ایالت گرگان و از آن پس تا آغاز قرن دهم به نام «استرآباد» شناخته می شد ولی در بیشتر نوشته‌های دوران اولیه اسلامی از آن با نام «جرجان» یاد شده است. این منطقه از اسفند سال ۱۳۱۶ « گرگان » نامیده شده‌است. براساس پژوهش های انجام گرفته در استان گلستان سابقه تاریخی این منطقه به حدود ۷ هزار سال پیش از میلاد می رسد. طبق آثار بدست آمده از «غار کیارام» واقع در «روستای فرنگ» بخش گالیکی گلستان از دیرباز محل سکونت انسان های دوره «پارینه سنگی میانه» و «جدید» بوده و از این لحاظ یکی از قدیمی ترین پناهگاه انسان های اولیه شناخته شده است. همچنین کاوش های «تورنگ تپه» در نزدیکی گرگان نشان می دهد که دیرینگی این منطقه دست کم به اندازه «شهر سوخته» در سیستان و بلوچستان است. اوستا کتاب زرتشتیان، «وهرکان» را نهمین سرزمین از مملکت شانزده گانه ای می داند که اهورامزاد آفرید .
  استان گلستان از زمان هخامنشیان به بعد، به صورت یک «ساتراپ یا ایالت» با ساختار اداری منظم درآمد. در این دوره «هیرکانی یا هیرکانیا» نامیده می شد و از معروفترین ایالت های ایرانی به شمار می آمد. در سنگ‌نوشته‌های هخامنشی و از جمله سنگ‌نوشته‌ی داریوش در بیستون، نام این سرزمین« ورگانه » و در نوشته‌های پهلوی «گورکان» آمده است. در زمان حکومت هخامنشیان، مدتی «پدر داریوش هخامنشی» فرمان‌روای این منطقه بود. به عقیده مورخان؛ شهر باستانی استرآباد را خشایارشاه به یادبود «زن یهودی» خود، که او را «استر» به معنای «ستاره» نام نهاده بود، ساخت. در دوران حکومت اشکانیان، دولت اشکانیان برای جلوگیری از حمله اقوام «هون» به خاک ایران دستور ساخت دیوار بزرگ درمنطقه گرگان را داد که بعدها به «سد سکندر»، معروف شد. ساخت این دیوار درمنطقه از نظر استراتژیکی اهمیت زیادی داشت به طوری که حتی در دوره ی ساسانیان نیز پیگیری شد و انوشیروان به بازسازی آن فرمان داده بود. همچنین این منطقه، در این دوره، محل استراحت پادشاهان اشکانی در فصل های بهار و تابستان محسوب می شد.
  در دوران اسلامی ‍ و پس از ورود اعراب مسلمان؛ سرزمین گرگان در سال ۲۱ هـ ق، فتح شد و در طول سال های حکومت امویان، این منطقه به پناهگاه علویان در آمد. قیام سرخ جامگان در عصر عباسیان و در زمان حکومت هارون الرشید در گرگان از مهم ترین وقایع این دوران به شمار می آید.    |     |     |     |